Piłka nożna to sport bardzo kontaktowy, dlatego im silniejsze ciało tym łatwiej zbudować sobie pozycję do przejęcia piłki a potem chronić piłkę przed rywalem. Warto jak najszybciej zbudować dobre nawyki walki ciałem i ochrony piłki ponieważ tych umiejętności używamy przez cały mecz nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Sekret walki ciałem w sporcie polega na dominacji rywala. Bądź nieustępliwy. To on ma ustąpić.
  1. Atak ciałem w przeciwnika – używaj go w dwóch sytuacjach:
    – w momencie kiedy jesteś obok niego. Nigdy nie atakuj rywala który jest przed tobą. Jeżeli jesteś przed rywalem i zastawiasz mu drogę to najlepiej przyjmij pozycję obronną.
    – w walce o pozycję. Zawsze warto powalczyć o to żeby być bliżej piłki jeszcze kiedy ona zmierza w naszym kierunku.

  2. Dominuj! Jeżeli Ty i rywal dobiegacie do piłki to użyj ciała żeby zasłonić mu przestrzeń. Ty pierwszy włóż nogę przed niego, zrób to samo z ręką lub nawet uderz go barkiem. Jeżeli zdążysz to wrzuć całe ciało przed niego i daj biodra w tył żeby odsunąć go od piłki. To bardzo ważne w piłce nożnej – dominuj, bądź pierwszy. Pamiętaj też, że jest to w 100% zgodne z przepisami, dopóki nie zaczniesz szarpać lub uderzać rywala nadużywając ciała – masz prawo walczyć o pozycję ciałem.
    Pokaż przeciwnikowi, że nie odpuścisz, że o każdą pozycję będziesz się szarpał i każdą piłkę będziesz przed nim chronił. Dominuj!

  3. Piłkę najczęściej chronimy ciałem na bokach boiska, pozwala nam to grać na czas i dać kolegom szansę na zbudowanie linii podania. Unikaj chronienia piłki ciałem w pobliżu własnej bramki (lepiej uciec z piłką do boku lub nawet wybić) oraz podczas ataku w równowadze i przewadze (wtedy lepiej ryzykować drybling lub strzał niż czekać aż wróci więcej obrony rywala).

  1. Jeżeli rywal jest bardzo blisko Ciebie – zanim otrzymasz piłkę pamiętaj aby go kontrolować. Aby to zrobić zastaw swoją pozycję ciałem, nisko na nogach, odepchnij go biodrami i przede wszystkim kontroluj go rękami, chwyć go za koszulkę lub połóż rękę na jego klatce. Dzięki temu będziesz wyczuwał gdzie on się porusza, będziesz gotowy na jego atak z lewej lub prawej jeszcze zanim on go wykona.

  2. Obserwuj boisko cały czas, zerkaj co dwie sekundy i upewniaj się gdzie są koledzy a gdzie rywale. Zanim otrzymasz piłkę musisz wiedzieć cztery rzeczy:
    – gdzie jako drużyna mamy przewagę liczbową na boisku (na ich połowie czy na naszej, po lewej czy po prawej stronie)
    – gdzie w pobliżu masz wolną strefę w którą możesz pobiec
    – gdzie masz linię podania do kolegi
    – jak daleko jest rywal